Акумулатори методи за зареждане, полезна информация от нашите експерти, които важат за всички акумулатори.
Акумулатори методи за зареждане
Зареждането на акумулатори, които се намират в експлоатация, може да се извършва по различни методи и с помощта на различни зареждащи уредби.
Зареждане при постоянство на тока
Позволява да се избира подходяща сила на зареждащия ток и да се контролира през време на целия процес на зареждане.
Танковите батерии обикновено се зареждат с ток, непревишаващ 1/14 от величината на техният капацитет. При 20-часов режим на разреждане Iзар = C20/14.
За зареждане при постоянство на тока акумулаторните батерии независимо от тяхното напрежение /12 или 6 V/ се съединяват последователно. И се свързват с токоизточника чрез реостат.
Батерии, които се съединяват последователно за зареждане, трябва да имат еднакъв капацитет. При неспазване на това условие максималната сила на зареждащия ток е ограничена от батериите с най-малък капацитет. Вследствие на което зареждането на батериите с по-голям капацитет става много бавно.
Общият брой на последователно включваните акумулатори п се определя от необходимостта, да се приложи към всеки от тях в края на зареждането напрежение, равно на 2,7 V. И зависи от на напрежението на токоизточника Uc.
Параметри
Зареждащият ток IЗ, който се стреми да се намали при зареждане на батериите вследствие увеличаване на тяхната е.д.с. се поддържа-постоянен чрез преместване на плъзгача на реостата К.
Съпротивлението на реостата се избира така, че при включено положение в началото на зареждането на всеки акумулатор да се пада напрежение 2 V.
Количеството електричество Q , което получава акумулатора при зареждане, е показано на характеристиката на зареждане във вид на защрихована площ.
При разглеждане на тази площ се вижда, че при този метод за получаване от акумулатора на необходимото за неговото зареждане количество електроенергия е необходимо продължително време.
Това обстоятелство, както и необходимостта от постоянно регулиране на зареждащия ток са недостатъци на метода за зареждане на акумулатора с ток с постоянна величина. Обаче този метод е удобен с това, че позволява да се използува максимално мощността на източника за захранване и зареждането да се извърши докрай.
Зареждане при постоянство на напрежението.
Зареждането се извършва с ток, който зависи от големината на избраното напрежение и степента на разреждане на батериите.
При този метод на зареждане батериите с еднакво напрежение се включват успоредно. А ако е необходимо едновременно зареждане на 6 и 12-волтови батерии се използува трипроводна система.
Напрежението на генераторите Uг се поддържа постоянно с точност до 3%; неговата величина трябва да бъде такава, че към всеки акумулатор от зареждащите се батерии да се прилага напрежение около 2,4 V.
При това зареждащият ток в началото на зареждането ще бъде по-голям, а след това, вследствие нарастването на е.д.с. на батериите /Еаб/ ще намалява. Намаляването на тока при този начин на зареждане става автоматически, благодарение на което не е необходимо да се наблюдава и регулира неговата величина.
Количество електричество
Количеството електричество Q , което получава акумулаторът при този начин на зареждане, е показано върху характеристиката на зареждане във вид на защрихована площ.
От сравняването на тази характеристика с характеристиката на зареждане с постоянен ток се вижда, че зареждането при постоянство на напрежението отначало става със силен ток /форсирането/ и завършва със слаб ток.
Този процес на зареждане – при постоянство на напрежението – почти не предизвиква газоотделяне и опасно нагряване на електролита и с това позволява да се увеличи срока на служба на акумулаторните батерии.
При този начин на зареждане натрупването на енергия в акумулатора в началния стадий на процеса става бързо, през първия час на зареждане акумулаторът получава половината от своя номинален капацитет.
Експеримент
По експериментален път е установено, че при положителни температури на електролита за дозареждане по този начин на напълно разредени батерии до 75¸80% от техния номинален капацитет са достатъчни два-три часа. Пълно завършване на зареждането е невъзможно поради това, че зареждащият ток по-нататък клони към нула. Обаче това обстоятелство няма практическо значение, тъй като след 4¸5 часа батерията се зарежда до 95%. Освен това проведените изследвания на съвременни батерии показват, че не е необходимо зареждането да достигне 100%, тъй като съхраняването им в недозаредено състояние при ниски температури почти не предизвиква сулфатизация на плочите. Акумулатори методи за зареждане.
В крайния стадий на този процес мощността на генераторите се използува неефективно, тъй като генераторите работят практически на празен ход и техният КПД при това е нисък.
От разглеждането на тези начини на зареждане следва, че процесът на зареждане на батериите при постоянство на напрежението не е сложен, отличава се с малка продължителност и икономичност.
Свойствата на този начин обуславят прилагането му за зареждане на танковите батерии от танковия генератор. При наличие на достатъчно мощни зареждащи устройства с помощта на този начин може да се ускори зареждането на акумулаторните батерии.
Зареждане в акумулаторни зарядни станции.
Зареждането на батериите се извършва в станция за зареждане, ако те са разредени през лятото 50% и през зимата – 25% от капацитета.
Постъпилите за зареждане батерии се почиствах от прах и нечистотии, проверява се състоянието на херметизираната смола, почистват се частите на батериите от окиси, прочистват се вентилационните отвори в пробките, определя се степента на разреждане и се проверява за късо съединение в отделните акумулатори. Преди зареждане се отстраняват откритите дефекти, довежда се нивото на електролита до нормата чрез доливане на дестилирана вода.
Подготвените за зареждане батерии се съединяват в групи.
Броят на последователно съединените батерии в дадена група зависи от напрежението на зареждащото устройство: към всеки акумулатор на последователно включените батерии в края на зареждането трябва да бъде приложено напрежение, равно на 2,7 V /т.е. не по-малко от 16,2 V за 12-волтовrте/.
Броят на тези групи, включвани едновременно към зареждащото устройство, зависи от неговата мощност, режимите на зареждане на отделните групи и типа на разпределителните устройства /броят на зареждащите вериги, силата на тока в тях и съпротивлението на реостатите/.
Целесъобразно е във всяка от групите да се подбират батерии с еднакъв капацитет и степен на разреждане.
През време на зареждането силата на тока трябва да се поддържа постоянна и съответствуваща на указанията в заводската инструкция. За повечето танкови батерии /6-СТЕН-140М; 6-МСТ-140; 6-СТ-110 и 6-МСТ-110/ зареждащият ток се приема обикновено равен на 10 А; за батериите 12-СТ-70 – 5 А.
От силата на зареждащия ток зависи температурата на електролита и интензивността на газоотделянето.
Температурата, на електролита през време на зареждането не трябва да превишава +45°С. Ако температурата на електролита достигне посочената величина, батерията се изключва – включва се отново след охлаждане на електролита до +30°С или по-ниско.
При прекомерно интензивно газоотделяне става оронване на активна маса от плочите и енергията на източника, се изразходва непроизводително за разлагане на вода от електролита.
През време на зареждане на батериите трябва периодично да се проверява температурата и гъстотата на електролита, да се поддържа нормално нивото му, като се долива дестилирана вода, а така също да се проверява напрежението на клемите, на акумулаторите.
Зареждането на батериите се счита за завършено, ако;
– гъстотата на електролита и напрежението на клемите на всеки акумулатор са достигнали максимална величина и в течение на два часа /т.е. при три последователни измервания/ остават постоянни;
– във всички акумулатори на батерията се наблюдава интензивно газоотделяне /кипене/.
Акумулатори методи за зареждане със слаб ток
Това зареждане има за цел да компенсира естественото /нормалното/ саморазреждане на акумулаторите, които се намират на съхранение в заредено състояние при положителна температура.
Големината на саморазреждането, както беше посочено по-горе зависи главно от температурата на електролита, както и от продължителността на съхранение; при температура на електролита +30°С саморазреждането на акумулатор през първите няколко дни непосредствено след завършване на зареждането му достига средно един и повече процента от неговия номинален капацитет за едно денонощие. По-нататък средното денонощно саморазреждане намалява до 0,5 % в денонощие след 15 дни съхранение и до 0,3 % в денонощие след 30 дни съхранение.
При температура на електролита 0° и по-ниско саморазреждане практически не се наблюдава.
За опростяване обслужването на батерии, съхранявани в заредено състояние, с електролит при положителна температура. Тяхното саморазреждане може да се компенсира чрез дозареждане със слаб ток непосредствено на мястото за съхраняване.
Дозареждането на батериите със слаб ток може да се извършва непрекъснато или периодично.
Непрекъснатото дозареждане на батериите е свързано с необходимостта да се изразходва примерно три пъти по-голямо количество електроенергия. Това се обяснява с факта, че средното саморазреждане в началото на съхраняване на батериите съставя 1 % в денонощие от техния номинален капацитет, а при съхраняване в течение на месец – средно 0,3 % в денонощие.
Поради това непрекъснатото дозареждане може да се счита целесъобразно само за батерии, подложени на сулфатизация.
За съвременните танкови батерии, които практически не се сулфахизират, е по-икономично да се дозареждат със слаб ток периодически.
При такова дозареждане не само че се намалява разходът на електроенергия но и се опростява контролът, тъй като батериите се зареждат през деня, а така също се изключва възможността за продължително презареждане на акумулаторите, което предизвиква корозия на положителните плочи и по такъв начин понижава срока на тяхната служба..
Ако е необходимо батериите да се поддържат в състояние на пълна зареденост, саморазреждането на батериите трябва да се компенсира чрез непрекъснато дозареждане със слаб ток.
Прието е да се счита, че за акумулаторните батерии, които, се експлоатират в танковете при температура на електролита +30°С, в началото на съхраняването е нормално саморазреждане, равно на 1/6 от капацитета в денонощие.
За батерии с капацитет 140 A.h., токът на саморазреждането Ic при тези условия може да бъде определен ориентировъчно.
Следователно при тези условия за компенсация на саморазреждането на батерии, които се намират в експлоатация, трябва да бъде осигурен зареждащ ток с намерената по горната формула сила.
При понижаване температурата на електролита саморазреждането намалява, следователно и зареждащият ток, необходим, за компенсиране на саморазреждането, трябва съответно да се намали и при температура на електролита 0°С и по-ниско да стане равен на нула.
При неспазване на това условие е възможно презареждане, което предизвиква бурно газоотделяне и съкращаване срока на служба на батериите.
Дозареждането на батериите със слаб ток за компенсиране на тяхното саморазреждане може да се извърши също така и при постоянство на напрежението. По експериментален начин е установено, че тогава напрежението на акумулаторните батерии за избягване на бурно газоотделяне и презареждане не трябва да превишава 2,2 ± 0,05 V.
Акумулатори методи за зареждане – полезни материали
Полезно и интересно видео за това как да зареждате правилно акумулаторни батерии, може да видите тук How to Recharge Batteries
За 0ще полезни материали, може да намерите в нашия сайт или да се свържете с нас на посочените КОНТАКТИ